Direct naar content

Meer vakleraren kunst in het primair onderwijs? Scholen zien kansen, maar ook drempels

Nieuws 23 maart 2026

Kunsteducatie draagt bij aan de cognitieve, sociale en persoonlijke ontwikkeling van leerlingen. Toch blijkt uit onderzoek van het Arbeidsmarktplatform PO dat scholen momenteel beperkt behoefte hebben aan meer vakleraren kunst in het primair onderwijs. In de publicatie ‘Meer vakleraren kunst in het po’ worden inzichten uit onderzoek en praktijk samengebracht.

De samenvatting laat zien welke kansen schoolleiders zien in de inzet van vakleraren kunst, maar ook welke belemmeringen daarbij een rol spelen.

Download de publicatie

Vakleraren als kwaliteitsimpuls

Schoolleiders zien de inzet van vakleraren kunst vooral als een manier om de kwaliteit van kunst- en cultuuronderwijs te versterken. Vakleraren brengen specialistische vakkennis en didactische expertise mee die kan bijdragen aan rijker en gevarieerder onderwijs. Tegelijkertijd blijkt uit het onderzoek dat scholen momenteel niet altijd de ruimte of noodzaak zien om meer vakleraren kunst aan te stellen.

Belemmeringen in de praktijk

Schoolleiders noemen verschillende factoren die de inzet van vakleraren kunst ingewikkeld maken. Het gaat bijvoorbeeld om onzekerheid over structurele financiering, organisatorische vraagstukken binnen de school en vragen over de pedagogische aansluiting bij jonge leerlingen. Deze factoren maken dat scholen voorzichtig zijn met het structureel uitbreiden van het aantal vakleraren.

Vakleraren willen vaker onderdeel zijn van het team

Vakleraren kunst laten zelf weten dat zij graag structureel onderdeel willen zijn van een schoolteam. Zij zien kansen om hun vakkennis breder in te zetten en samen te werken met groepsleraren binnen de school.

Randvoorwaarden voor verdere ontwikkeling

Volgens het onderzoek vraagt een grotere inzet van vakleraren kunst om duidelijke randvoorwaarden. Denk bijvoorbeeld aan structurele financiering, passende organisatievormen binnen scholen en aandacht voor professionalisering.

Met deze samenvatting wil het Arbeidsmarktplatform PO bijdragen aan het gesprek in de sector over de rol van vakleraren kunst in het primair onderwijs.

Ook interessant

Bekijk het overzicht