Werkvorm Belangen- en invloedanalyse: samen in gesprek over onderwijs organiseren in tijden van tekorten
Zicht op perspectieven en betrokkenheid
Het organiseren van onderwijs in tijden van tekorten vraagt om zorgvuldige afwegingen en samenwerking. Welke belangen spelen er? En wie heeft invloed? De handreiking Onderwijs organiseren in tijden van tekorten biedt bouwstenen en praktische handvatten om hierover het gesprek te voeren. Een belangrijke stap in dit proces is het in beeld brengen van de verschillende perspectieven die meespelen. De werkvorm Belangen- en invloedanalyse helpt schoolteams om samen te verkennen welke belangen, zorgen en verwachtingen er leven, en wie invloed heeft.
Met deze werkvorm:
- krijg je inzicht in de verschillende belangen en drijfveren van betrokkenen;
- maak je zichtbaar wie invloed heeft en hoe die invloed werkt;
- en ontstaat een basis om bewuster keuzes te maken over betrokkenheid en afstemming.
De werkvorm ondersteunt het gesprek over wie wanneer betrokken moet worden, en helpt om verrassingen te voorkomen. Zo werk je stap voor stap aan draagvlak en gezamenlijke richting. Bijvoorbeeld tijdens een studiedag of teamdag.
Hoe werkt het?
De werkvorm vraagt weinig voorbereiding en is daardoor eenvoudig in te zetten tijdens een studiedag, teamoverleg of strategische sessie met bestuur en HR. Reserveer 120 minuten uitvoeringstijd en wijs iemand aan als begeleider en tijdbewaker. Verder heb je de geprinte uitleg en bijbehorende belangen- en invloedanalyse en rollenkaart nodig.
Ga aan de slag
Download de werkvorm Belangen- en invloedanalyse en start het gesprek in jullie team. Samen vinden jullie oplossingen die passen bij jullie school.
Belangen- en invloedanalyse – stappenplan
Rollenkaart – kaarten
Meer hulpmiddelen
Deze werkvorm is onderdeel van de toolbox ‘Onderwijs organiseren in tijden van tekorten’. In de toolbox vind je naast deze werkvorm ook de handreiking, andere werkvormen, een routekaart en praktijkvoorbeelden. De verschillende tools vullen elkaar aan en helpen om stap voor stap het gesprek te voeren en keuzes te maken die passen bij jullie situatie.
Ook interessant
Werkvorm Routekaart – Samen in gesprek over onderwijs organiseren in tijden van tekorten
Gezocht: neurodivergente onderwijsmedewerkers
Regionale arbeidsmarktanalyses primair onderwijs